Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset

Kansanedustajan maakuntakierroksella vilkasta keskustelua

30.10.2015 Lukuaika 1 Minuutti

Kansanedustaja Wallinheimo kuuntelee herkällä korvalla kentän ääntä maakuntakierroksellaan. Kuntalaisia puhututtaa mm kuntien rooli tulevassa SOTE-ratkaisussa, energiaratkaisut sekä maahanmuuttajatilanne.

Kansanedustajan maakuntakierroksella käytiin keskusteluja kuntien tulevasta roolista. Ratkaisuja SOTE-alueiden ja rahoituksen suhteen tulee lähiviikkoina. Kuntapäättäjät pohtivat parasta aikaa, mikä kuntien rooli tulee olemaan uudistuksen jälkeen, jos rahoitus siirtyy valtiolle.

Maahanmuuttajatilanne on myös päällimmäisenä kuntalaisten keskusteluissa.

”On ilo huomata, että maahanmuuttajien tulo nähdään monessa kunnassa positiivisessa valossa. Esimerkiksi Saarijärvellä maahanmuuttajien ja paikallisten kuntalaisten luontevia kohtaamista on ollut jalkapallokentällä ja haravointitalkoissa. Ihmiset näkevät tilanteessa inhimillisen pelon läpi myös mahdollisuuksia. Maahanmuutto ei ole vain kuluerä, vaan hyvin hoidettuna helpottaa huoltosuhteen tuomaa haastetta”, Wallinheimo koostaa käytyä keskustelua.

Wallinheimo kiertää myös jatkossa ahkerasti kenttää ja tiivistää edelleen vuoropuhelua kuntapäättäjien ja kansalaisten kanssa. Tätä kautta kuntalaiset pääsevät paremmin vaikuttamaan ajankohtaisiin asioihin ja päättäjät ennakoimaan aiheita omassa päätöksenteossa.

Maahanmuuttajakeskustelu jatkuu maanantaina 16.11. klo 16-18 Cafe Vocassa Jyväskylässä, kun Kokoomuksen maahanmuuttopoliittinen kiertue jalkautuu Keski-Suomeen. Tervetuloa!

Avainsanat: #Keski-Suomi#Sinuhe Wallinheimo

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Kansanedustaja Wallinheimo maakuntakierroksella
SeuraavaJatka
Maahanmuuttopolitiikan keskustelukiertue Jyväskylässä

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi Petteri Orpon jatkamaan puolueen puheenjohtajana
  • Wili Mäkilä Satakunnan piirin toiminnanjohtajaksi 
  • Kesän paras viikonloppu on täällä!
  • Marko Kilpi: Taksin pitää olla turvallinen valinta jokaiselle
  • Karoliina Partanen: Lindtman pelotteli työmarkkinauudistuksilla perusteetta – SDP tietää sen itsekin

Verkkouutiset.fi

  • ”Peruskoulun päättävän tulee osata lukea, kirjoittaa ja laskea”
  • Tänne kesämyräkkä iskee
  • Petteri Orpo: Tämä maa tarvitsee kokoomusta
  • Antti Kaikkonen paalutti ehtonsa tulevaan hallitukseen
  • ”Vladimir Putin valitsi sodan jatkamisen”

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku