Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset

Työ on parasta kotouttamista

17.11.2015 Lukuaika 1 Minuutti

Keski-Suomen Kokoomus ja Kokoomuksen eduskuntaryhmä järjestivät kaikille avoimen keskustelutilaisuuden päivänpolttavasta aiheesta, maahanmuutosta.

Päivän teemasta alustivat kansanedustaja, kokoomuksen eduskuntaryhmän varapuheenjohtaja Sinuhe Wallinheimo, SPR:n Länsi-Suomen piirin toiminnanjohtaja Pekka Annala sekä yrittäjä Lulzim ”Julle” Voca, Kosovon albaani. Maahanmuuttajana Suomeen tullut ja yrittäjänä menestynyt Lulzim Voca on paras mahdollinen esimerkki onnistuneesta maahanmuuttopolitiikasta.

Sinuhe Wallinheimo kertoi, että maahanmuutossa on kyse laajasta ja monitahoisesta kokonaisuudesta, jota ei voi pelkistää. On ymmärrettävä maahanmuuton laajuus ja erilaiset pakolaisryhmät; inhimillinen avuntarve vaatii toimenpiteitä. Myös tehokas kotiuttaminen takaisin lähtömaahan on tärkeää toimivan järjestelmän ylläpitämiseksi.

Pekka Annala kertoi vastaanottokeskuksien tilanteesta. Tornion turvapaikanhakijoiden vastaanottokeskus on toimiva ja maahanmuuttoviranomaiset rekisteröivät tulijat järjestelmällisesti. Tämä mahdollistaa tehokkaan taustojen selvittämisen ja erottaa joukosta todelliset turvapaikan tarvitsijat. Tällä hetkellä noin 32% tulijoista saa turvapaikan Suomesta, joka todistaa että järjestelmä on toimiva.

Lulzim Voca korosti, että työllistyminen on tärkeä osa kotoutumista Suomeen. Tulijoille on löydettävä työtä mahdollisimman nopeasti. Työllistymisen esteet ja karenssiajat on pyrittävät poistamaan. Tärkeää on tarjota tukea yrittäjyyteen ja kannustaa oma-aloitteellisuuteen.

Keskustelussa nousi esille, että turvapaikanhakijat, joilla on valmiiksi koulutus ammattiin pitää saada alansa työhön mahdollisimman nopeasti. Töiden ohessa heillä on mahdollisuus oppia kulttuuria ja kieltä, jolloin kotoutuminen maahamme on tehokasta.

Jyväskylässä järjestetty tilaisuus on osa valtakunnallista Kokoomuksen maahanmuuttopoliittista kiertuetta.

Kuva: Pekka Annala ja Timo Fredrikson ajankohtaisen teeman ääressä.

Avainsanat: #maahanmuutto#Sinuhe Wallinheimo#Tapahtumat

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Maahanmuuttopolitiikan keskustelukiertue Jyväskylässä
SeuraavaJatka
Kokoomus soten ja omaishoidon ytimessä ma 30.11.

Kokoomus.fi uutisia

  • Pia Kauma: Palkasta jää ensi vuonna taas enemmän käteen – työn verotusta kevennetään 230 miljoonalla eurolla
  • Jukka Kopra: Yrittämisen pitää kannattaa – budjettiriihen päätökset jatkavat historian yrittäjämyönteisintä politikkaa
  • Kokoomuksen Castrén: Suomi ei voi rakentua pakko-omaisten varaan
  • Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra: Talouskasvu pitää saada näkymään suomalaisten arjessa
  • Kokoomus esittää pidempää ja parempaa vanhempainpäivärahaa

Verkkouutiset.fi

  • Ukraina otti käyttöön tutkakoneet kaukovalvontaan
  • Ex-puolustusministeri: Iranin sota jatkuu todennäköisesti vielä kuusi kuukautta
  • Jarno Limnell Saksan sähköverkon tapauksista: Tämä on varoitus myös Suomelle
  • Tekoälyagenttien salaliitto paljasti uudenlaisen riskin
  • Ruohonleikkurin kuljettaja kärysi ratista

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku