Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Tervetuloa
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Meistä
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • VaalitLaajenna
    • Presidentinvaalit 2024
    • Europarlamenttivaalit 2024
    • Alue- ja kuntavaalit 2025
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset

Jämsän luonnollinen paikka on Keski-Suomessa

21.1.2016 Lukuaika 2 Minuuttia

Keski-Suomen Kokoomuksen piirihallituksen mielestä Jämsän luonnollinen paikka on Keski-Suomessa. Piirihallitus otti asiaan kantaa tammikuun kokouksessa.

Keski-Suomen Kokoomus ry
Piirihallituksen julkilausuma 21.1.2016
Julkaisuvapaa heti

Lausuntokierros itsehallintoalueista on käynnissä ja varsinkin maakuntien rajoilla olevat kunnat pohtivat nyt tarkkaan, mihin alueeseen on mielekästä kuulua. Rajat itsehallintoalueiden välillä on vielä piirtämättä, mutta jo tässä vaiheessa kunnilta on pyydetty virallista linjausta itsehallintoalueiden muotoutumisesta.

Keski-Suomen Kokoomuksen puheenjohtaja Pauli Partanen on sitä mieltä, sote-alueita on tulossa liikaa. Tavoitteena tulee olla, että alueiden määrä supistuu asiantuntijoiden suositusten mukaisesti enimmillään 12:een, jolloin uudistukselle asetetut tavoitteet palvelujen laadusta sekä kustannusten hillinnästä varmemmin toteutuvat. Aluehallintouudistuksen kytkeminen sote-aluejakoon sekoitti suunnitelmia entisestään. Uudelle hallintoportaalle on suunniteltu muitakin tehtäviä kuin sotepalvelut, ja tämä olisi otettava kuntien pohdinnassa huomioon.

Kansanedustaja Sinuhe Wallinheimo huomauttaa, että keskustelu on pyörinyt vahvasti sosiaali- ja terveyspalveluiden ympärille. Tärkeää ovat myös alueiden elinvoimakysymykset. Kunnat voivat hyödyntää sijaintiaan ja huolehtia vetovoimasta järkevällä elinkeinopolitiikalla. Tärkeää on huolehtia osaavasta työvoimasta, edistää yrittäjyyttä ja tukea yrityksien uusiutumista.

Keski-Suomen Kokoomuksen piirihallituksen mielestä Jämsän luonnollinen paikka on Keski-Suomessa. Maakunnan vaihtamisella on Jämsälle ja Keski-Suomelle ennalta arvaamattomia seurauksia. Tämä signaali on tullut niin kuntalaisilta kuin myös elinkeinoelämän edustajilta. Päätöksiä on tehtävä järkiperustein, ei tunteella. On mietittävä palvelujen läheisyys, laajuus, saatavuus ja laatu. Erityisen tärkeää on varmistaa, että aito valinnanvapaus toteutuu, jolloin maakuntarajat eivät ole palveluiden esteenä.

Lisätietoja: Puheenjohtaja Pauli Partanen, puh 050 592 4471

Avainsanat: #Pauli Partanen#Piirihallitus#Sinuhe Wallinheimo#Sote-uudistus

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Tammikierros starttasi vuoden nuorten vauhdittamana
SeuraavaJatka
Opetusministeri Grahn-Laasonen vierailee Jyväskylässä

Kokoomus.fi uutisia

  • Jarno Limnéll: “Turvallisuuden tunteesta on näinä aikoina pidettävä erityistä huolta”
  • Pirjo Mäljä Hämeen Kokoomuksen toiminnanjohtajaksi, Joonas Pulliainen puolueen eurovaalikoordinaattoriksi
  • Väkivalta ei ole yksityisasia
  • Ville Valkonen: “Odotamme oppositiolta aitoja vaihtoehtoja, ei epäuskottavaa hattarahöttöä”
  • Mari-Leena Talvitie: “Haluamme, että jokainen nuori löytää oman paikkansa maailmassa”

Verkkouutiset.fi

  • Pohjois-Korean diktaattorin itkuinen vetoomus: Hankkikaa lisää lapsia
  • Tiedustelu salakuunteli järkyttävän puhelun: Venäjän sotilaat raiskasivat ja tappoivat siviilin
  • Näin Israel haluaa tuhota Hamasin tunnelit – apuna viisi valtavaa pumppua
  • Suuri aurinkomyrsky iskee kerran sadassa vuodessa – Näin se vaikuttaisi Suomeen
  • Yle: Poliisi kielsi mielenosoituksen, järjestäjät kieltäytyivät neuvottelemasta

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2023 Keski-Suomen Kokoomus

Hallinnoi evästeiden suostumusta
Parhaan kokemuksen tarjoamiseksi käytämme teknologioita, kuten evästeitä, tallentaaksemme ja/tai käyttääksemme laitetietoja. Näiden tekniikoiden hyväksyminen antaa meille mahdollisuuden käsitellä tietoja, kuten selauskäyttäytymistä tai yksilöllisiä tunnuksia tällä sivustolla. Suostumuksen jättäminen tai peruuttaminen voi vaikuttaa haitallisesti tiettyihin ominaisuuksiin ja toimintoihin.
Toiminnalliset Aina aktiivinen
Tekninen tallennus tai pääsy on ehdottoman välttämätön oikeutettua tarkoitusta varten, joka mahdollistaa tietyn tilaajan tai käyttäjän nimenomaisesti pyytämän palvelun käytön, tai yksinomaan viestinnän välittämiseksi sähköisen viestintäverkon kautta.
Asetukset
Tekninen tallennus tai pääsy on tarpeen laillisessa tarkoituksessa sellaisten asetusten tallentamiseen, joita tilaaja tai käyttäjä ei ole pyytänyt.
Tilastot
Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan tilastollisiin tarkoituksiin. Tekninen tallennus tai pääsy, jota käytetään yksinomaan anonyymeihin tilastollisiin tarkoituksiin. Ilman haastetta, Internet-palveluntarjoajasi vapaaehtoista suostumusta tai kolmannen osapuolen lisätietueita pelkästään tähän tarkoitukseen tallennettuja tai haettuja tietoja ei yleensä voida käyttää tunnistamaan sinua.
Markkinointi
Teknistä tallennustilaa tai pääsyä tarvitaan käyttäjäprofiilien luomiseen mainosten lähettämistä varten tai käyttäjän seuraamiseksi verkkosivustolla tai useilla verkkosivustoilla vastaavia markkinointitarkoituksia varten.
Hallitse vaihtoehtoja Hallinnoi palveluita Hallitse {vendor_count} toimittajia Lue lisää näistä tarkoituksista
Näytä asetukset
{title} {title} {title}
Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Meistä
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
  • Vaalit
    • Presidentinvaalit 2024
    • Europarlamenttivaalit 2024
    • Alue- ja kuntavaalit 2025
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Ota yhteyttä
Skip to content
Haku
Open toolbar Saavutettavuus

Saavutettavuus

  • Suurenna tekstiäSuurenna tekstiä
  • Pienennä tekstiäPienennä tekstiä
  • MustavalkotilaMustavalkotila
  • Korkea kontrastiKorkea kontrasti
  • Negatiivinen kontrastiNegatiivinen kontrasti
  • Vaalea taustaVaalea tausta
  • Alleviivaa linkitAlleviivaa linkit
  • Luettava fonttiLuettava fontti
  • Reset Reset