Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset

Kulttuurin ja huippuosaamisen puolustaja Janiika Vilkuna Kokoomuksen eduskuntavaaliehdokkaaksi

11.1.2019 Lukuaika 2 Minuuttia

Keski-Suomen Kokoomuksen piirihallitus nimesi Janiika Vilkunan eduskuntavaaliehdokkaakseen.

Vilkuna on neljännen polven keskisuomalainen, 34-vuotias perheellinen kahden lapsen äiti. Vilkuna työskentelee päätöksenteon ja lainsäädäntötyön ytimessä europarlamentaarikko Henna Virkkusen avustajana ja viestintäkoordinaattorina Euroopan parlamentissa.

– Viimeiset vuodet työssäni ovat tuoneet tutuksi EU:n ja Suomen päätöksentekoa sekä laajat asiantuntija-verkostot. Se on vahvistanut tahtoani lähteä vaikuttamaan keskisuomalaisten yhteisiin asioihin ja antanut vahvat valmiudet vaikutustyöhön, Vilkuna sanoo.

– Tahdon edistää Keski-Suomen asemaa huippuosaamisen ja kulttuurin keskuksena, jossa työ ja osaaminen kohtaavat, uusia vastauksia yhteiskunnan haasteisiin kehitetään ja yhteisöllisyys estää syrjäytymistä. Perhehaaveiden ja uran yhdistämisen on oltava kannattava mahdollisuus.

Vilkunalle on viime vuosien poliittisen vaikuttamistyön lisäksi ehtinyt kertyä monipuolinen ura viestinnän saralla aina tiedepuisto- ja yliopistomarkkinoinnista start up -yritysten viestintäkoulutuksiin. Vilkunalla on toimittajakokemusta YLE Radio Keski-Suomesta (nykyinen YLE Jyväskylä) ja hän on toiminut Jyväskylän yliopiston viestintäyksikön sekä Kuopio Innovationin tiedottajan tehtävissä. Hän on opiskellut pääainee-naan viestintää Jyväskylän yliopistossa, suorittanut Erasmus-opinnot Cardiffin yliopistossa Walesissa ja tehnyt maisterivaiheen opintoja Vrije Universiteit Brussel´issa Belgiassa.

Jyväskylän kokoomusnaisten puheenjohtaja, Kokoomuksen puoluevaltuuston varajäsen ja Vilkunan vaalipäällikkö Raili Paavonen on innoissaan Vilkunan ehdokkuudesta.

– Ehdokaslistalle tulee tasa-arvon puolustaja. Janiikan arvomaailmaan kuuluu tasa-arvoinen työelämä ja joustava perheen ja uran yhdistäminen. Hänellä on paljon sellaista ammatillista osaamista, mitä tämän ajan kansanedustajalta vaaditaan. Hän on osaaja, Paavonen sanoo.

– Janiika Vilkunassa yhdistyvät keskisuomalainen kulttuuri, kansainvälinen kokemus ja korkeakoulutausta. Jyväskylän yliopistolla ei voi kulkea ilman, että monen Vilkuna-sukupolven kätten jäljet tuntuvat niin rakennuksissa kuin opetuksessa. Janiika on uuden sukupolven vaikuttajamme, piirin toiminnanjohtaja Eeva-Kaisa Rouhiainen koostaa.

Lisätietoja:

Janiika Vilkuna
p. +32 491 33 2480, janiika.vilkuna@europarl.europa.eu
janiikavilkuna.fi

Keski-Suomen Kokoomus
Eeva-Kaisa Rouhiainen, toiminnanjohtaja
p. 0407783149, Eeva-Kaisa.Rouhiainen@kokoomus.fi

Avainsanat: #Eduskuntavaaliehdokkaat#Eduskuntavaalit#Keski-Suomi

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Piiritoimisto toivottaa Hyvää Joulua ja Uutta Vuotta 2019
SeuraavaJatka
Lotta Ahola jatkaa puoluehallituksen jäsenenä

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tekoälyraportin: kymmenen konkreettista päätöstä ja sadan päivän ohjelma Suomelle
  • Kokoomuksen puoluehallitus on valinnut vastuuhenkilöt puolueen verkostoille toimikaudeksi 2026–2028
  • Enni Vattulainen kokoomuksen poliittiseksi suunnittelijaksi
  • Puolueet sopivat yhteisistä pelisäännöistä tekoälyavusteiseen viestintään
  • Henrik Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen

Verkkouutiset.fi

  • Viron tiedustelu: Venäjä ei valmistele iskua Baltiaan lähiaikoina
  • ETYJ-kokouspaikasta puhkesi muhkea riita USA:ssa
  • Venäläishakkerit kaappasivat kameroita Ukrainan asekuljetusten reiteillä
  • Alexander Stubb kilpaili Joroisten triathlonissa
  • Ukrainan droonit lamauttivat Venäjän merikuljetukset Asovanmerellä

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku