Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset

Jotain rotia, Keskusta!

15.12.2020 Lukuaika 2 Minuuttia

Keskusta on tunnettu takinkäännöstään, mutta nyt takin napit ovat kääntyneet jo selkäpuolelle. Nauttiiko Keskustan eduskuntaryhmä todella kenttänsä luottamusta?, ihmettelee Keski-Suomen Kokoomuksen puheenjohtaja Lotta Ahola piirihallituksen kannanotossa.

Keski-Suomen Kokoomus
Julkilausuma 15.12.2020
Julkaisuvapaa HETI

Keski-Suomen Kokoomus vaatii rotia Keskustalle, joka on päätynyt antamaan vahvan tuen ministeri Pekka Haavistolle (vihr) tiistain epäluottamusäänestyksessä.

Perustuslakivaliokunnan mukaan Pekka Haavisto on ministerinä rikkonut sekä hallintolakia että ulkoasiainhallintolakia, siirtäessään konsulipäällikön muihin tehtäviin. Lain rikkominen on jo vakava tilanne, mutta Vihreiden toiminta perustuslakivaliokunnan päätöksenteon jälkeen on järkyttänyt kansalaisia. Virheitä on peitelty ja pyritty harhauttamaan huomio johonkin muuhun. Vihreiden ylimielisyys on saavuttanut uuden tason.

Hallituskumppani Keskustan puheenjohtajan Annika Saarikon mukaan Keskustan eduskuntaryhmä on käynyt painokkaan keskustelun perustuslakivaliokunnan ympärillä tapahtuneesta arvovallan murenemisesta (Iltasanomat 15.12.2020). ”Koin itse ja eduskuntaryhmän koki tilanteen pirullisen vaikeaksi. ”, sanoo Keskustan Saarikko, joka on kiemurrellut haastatteluissa viime päivinä.

Tämän päivän luottamusäänestyksessä Keskustan eduskuntaryhmä kuitenkin äänesti Haaviston luottamuksen puolesta. Ala-arvoiseksi Keskustan toiminnan teki se, että kesken eduskunnan luottamusäänestyksen Keskusta lähetti tiedotteen, missä sanotaan: ”perustuslakivaliokunnan mukaan Haavisto on toiminut lainvastaisesti, eikä ryhmä hyväksy lainvastaista toimintaa”. Onko hallitus toimintakykyinen, jos antaa luottamuksen ministerille, joka toimii lainvastaisesti? Tällaista hallitustako Keskusta haluaa pitää pystyssä?

– Keskusta on tunnettu takinkäännöstään, mutta nyt takin napit ovat kääntyneet jo selkäpuolelle. Nauttiiko Keskustan eduskuntaryhmä todella kenttänsä luottamusta?, ihmettelee Keski-Suomen Kokoomuksen puheenjohtaja Lotta Ahola.

 

Lisätietoja:
Puheenjohtaja Lotta Ahola, 040 756 8206
Toiminnanjohtaja Eeva-Kaisa Rouhiainen, 040 778 3149

Avainsanat: #kannanotto

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Yrittäjä pitää Suomen liikkeessä
SeuraavaJatka
Hyvää joulua ja intoa kuntavaalivuoteen 2021

Kokoomus.fi uutisia

  • Jukka Kopra: Garden Helsingin päätöksessä ei ole mitään salattavaa – valtio ei ole maksanut euroakaan
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tekoälyraportin: kymmenen konkreettista päätöstä ja sadan päivän ohjelma Suomelle
  • Kokoomuksen puoluehallitus on valinnut vastuuhenkilöt puolueen verkostoille toimikaudeksi 2026–2028
  • Enni Vattulainen kokoomuksen poliittiseksi suunnittelijaksi
  • Puolueet sopivat yhteisistä pelisäännöistä tekoälyavusteiseen viestintään

Verkkouutiset.fi

  • Taloustutkimus HS:lle: SDP:n kannatus maahanmuuttajien parissa jopa 45 prosenttia
  • Uusi Shahed-lennokkien torjuntaohjus maksaa alle 100000 dollaria
  • Autoilija ajoi päin pollaria Turussa, video näyttää törmäyksen
  • Venäjä tilkitsee sotatalouttaan: Möi 44 tonnia kultaa
  • ”Hurjia lukuja” – Venäjän tappiot ovat kasvaneet jopa 1,4 miljoonaan sotilaaseen

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku