Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Tervetuloa
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
    • Kirjoituksia
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • VaalitLaajenna
    • Aluevaalit 2025
    • Kuntavaalit 2025
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Puheenjohtaja
  • Nuoret vaikuttajat
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset

Julkilausuma: Mihin MAL–sopimuksen eteneminen on jämähtänyt?

31.3.2021 Lukuaika 1 Minuutti

Keski-Suomen Kokoomus ry ihmettelee julkilausumassaan, mihin MAL-sopimuksen käsittely on jämähtänyt ja vetoaa vaatii, että asia ratkaistaan nyt viimeistään puoliväliriihessä huhtikuussa.

 

Julkilausuma

Keski-Suomen Kokoomus hämmästelee mihin MAL –sopimuksen eteneminen on jämähtänyt

Jyväskylän kaupunkiseutu neuvotteli ensimmäisestä MAL-sopimuksesta kesäkuussa 2020. Kyse on maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) sopimuksista, jotka valtio solmii suurimpien kaupunkiseutujen kanssa. Mukana neuvotteluissa ovat Jyväskylän, Hankasalmen, Laukaan, Muuramen, Petäjäveden, Toivakan, Uuraisten ja Äänekosken kunnat.

Sopimuksella on tarkoitus tukea kaupunkiseudun kuntien keskinäistä sekä kuntien ja valtion välistä yhteistyötä maankäytön, asumisen ja liikenteen yhteensovittamisessa. Sopimukseen kirjataan yhteiset yhdyskuntarakenteen ja liikennejärjestelmän kehittämistavoitteet sekä osoitetaan kuntien ja valtion yhteisiä resursseja vaativia investointeja esimerkiksi asumiseen tai liikenteeseen.

Toinen neuvottelu on käyty syyskuussa 2020. Tällöin tavoitteena oli hyväksyä sopimus mukana olevien kuntien valtuustoissa vuoden 2020 loppuun mennessä. Nyt eletään jo maaliskuun loppua 2021 ja ilmeisesti sopimus on tarkoitus hyväksyä mukana olevien kuntien valtuustoissa kesään 2021 mennessä.

Keski-Suomen Kokoomus kummastelee valmistelun hitautta ja vaatii, että asia ratkaistaan nyt viimeistään puoliväliriihessä huhtikuussa.

Vetoamme keskisuomalaisiin hallituspuolueiden kansaedustajiin sopimuksen ratkaisemiseen puoliväliriihessä ja siihen liittyvien resurssien tason olevan sama kuin jo muilla olemassa olevilla MAL-sopimusalueilla.

Lisätietoja:
Puheenjohtaja Lotta Ahola, 040 756 8206
Toiminnanjohtaja Eeva-Kaisa Rouhiainen, 040 778 3149

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Lähde ehdolle kuntavaaleihin – kunnissa sydän on oikealla
SeuraavaJatka
Maakunta-sote paisuttaa julkista sektoria ja keskittää palveluita

Kokoomus.fi uutisia

  • Opposition hallituskritiikissä ei ole pohjaa eikä johdonmukaisuutta
  • Petteri Orpon puhe puoluevaltuustossa 7.6.2025
  • Velkahuoli heräsi keskustalla ja SDP:llä vasta, kun valta vaihtui
  • Yksityinen ja julkinen rinnakkain – Varhaiskasvatuksen palveluseteli lisää perheiden valinnanvapautta 
  • Yhteisiä sääntöjä ei rikota ilman seurausta - Näin Orpon hallitus panostaa sisäiseen turvallisuuteen

Verkkouutiset.fi

  • Vladimir Putinin luottomies joutui protestiaallon keskelle
  • Satelliittikuvat näyttävät, mitkä kohteet on tuhottu Iranissa
  • Puolustusministeri Antti Häkkäsen vetoomus sanasta sanaan: Tämän takia jalkaväkimiinat tarvitaan
  • Päivi Räsänen päivittelee RKP:n ehdotusta – ”Jos olisin jäsen, nyt olisi hetki erolle”
  • Asiantuntijat korostavat sijoituksia maanpuolustukseen: Emme saa jäädä jälkeen

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2025 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
    • Kirjoituksia
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Vaalit
    • Aluevaalit 2025
    • Kuntavaalit 2025
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Puheenjohtaja
  • Nuoret vaikuttajat
  • Ota yhteyttä
Haku