Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset

Kokoomuksen kannatus nousi Keski-Suomessa

14.6.2021 Lukuaika 1 Minuutti

Kokoomuksen kannatus nousi pitkän ja poikkeuksellisen vaalikevään päätteeksi Keski-Suomessa. Kokoomus olikin yksi Keski-Suomen alueen voittajista kuntavaaleissa.

Kokoomus oli yksi Keski-Suomen alueen voittajista kuntavaaleissa 2021. Isoista puolueista vain Kokoomus ja Perussuomalaiset kasvattivat kannatustaan Keski-Suomessa.

Kokoomuksen kannatusprosentti (15,1%) nousi edelliskertaisesta (14,5%). Kokoomus on kolmanneksi suurin puolue Keski-Suomen alueella.

Kokoomus nosti valtuutettujen määrää kuudessa kunnassa: Jyväskylä, Konnevesi, Multia, Muurame, Toivakka ja Äänekoski. Suurin voittaja oli Muurame, joka sai kolme lisäpaikkaa. Jyväskylässä Kokoomus nousi toiseksi ja on valtuutettujen määrässä tasoissa SDP:n kanssa.

Tulosta Keski-Suomen alueella voi pitää hienona myös sen johdosta, koska yksi Suomen kokoomuslaisimmista kunnista, eli Kuhmoinen siirtyi Pirkanmaalle vuoden alussa, eikä sen tulos näy enää alueen tuloksessa.

Keski-Suomen Kokoomus kiittää jokaista ehdokasta ja äänestäjää suuresta työstä! Teidän ansiosta Sydän on oikealla Keski-Suomessa.

Avainsanat: #kuntavaalit

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Elämän eliksiirit – Kulttuuria ja liikuntaa Jyväskylässä
SeuraavaJatka
Isomöttönen valittu edustajaksi Folktingetiin

Kokoomus.fi uutisia

  • Puolustusvaliokunnan kokoomusedustajat: Naisiin kohdistuvalle häirinnälle on oltava nollatoleranssi
  • Marko Kilpi: Lapsen ei pidä joutua katsomaan väkivaltaa kotonaan – Suomeen säädettävä lapsirauharikos
  • Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi puolueen uudistetun tavoiteohjelman
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi puolueelle varapuheenjohtajiston
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi Arto Satosen puoluevaltuuston puheenjohtajaksi ja uuden puoluevaltuuston vuosille 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • ”Toivottavasti Ukraina saa iskujen kierteelleen jatkoa”
  • IL: Sofia Virta palauttaa palkkiotaan
  • Isä väittää LV:ssä: Päiväkoti muutti saattopaikat maksullisiksi
  • IS: Nordea hukkasi asiakkaan rahat
  • Juhannussäässä tapahtuu käänne, lämpötila voi nousta hellelukemiin

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku