Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset

Oletko sinä meidän tuleva aluevaltuutettu? Tule ehdolle!

24.9.2021 Lukuaika 1 Minuutti

Haluatko pioneeriksi? Tule rakentamaan uutta Keski-Suomen hyvinvointialuetta. Tule ehdolle aluevaaleihin, jotka pidetään 23.1.2022.

Eduskunta on 23.6.2021 hyväksynyt sote- ja maakuntauudistusta koskevan hallituksen esityksen (HE 241/2020 vp). Uudistuksessa maahan perustetaan 21 hyvinvointialuetta. Hyvinvointialueita koskeva lainsäädäntö tuli voimaan 1.7.2021.

Uudistus vaikuttaa merkittävästi kuntien toimintaan ja talouteen. Sosiaali- ja terveydenhuollon ja pelastustoimen henkilöstö siirtyy kokonaisuudessaan hyvinvointialueiden palvelukseen. Yli 173 000 ihmisen työnantaja vaihtuu kunnista hyvinvointialueille. Uudistus vaikuttaa myös kuntien tehtäviin ja niitä koskevaan rahoitukseen, verotukseen ja valtionosuusjärjestelmään, omaisuuteen, velkoihin ja sopimuksiin sekä henkilöstöön.

Hyvinvointialueen ylintä päätösvaltaa käyttää aluevaltuusto, jonka jäsenet ja varajäsenet valitaan aluevaaleilla. Vaalit ovat välittömät, salaiset ja suhteelliset ja vaaleissa on yhtäläinen äänioikeus. Valtuuston toimikausi on neljä vuotta. Aluevaalit toimitetaan samanaikaisesti kuntavaalien kanssa vuodesta 2025 lukien. Ensimmäiset aluevaalit toimitetaan kuitenkin erillisinä vaaleinaan sunnuntaina 23.1.2022.

Keski-Suomen hyvinvointialueella valitaan 69 valtuutettua. Vaalit pidetään 23.1.2022. Ehdokaslistat jätetään 14.12.2021.

Keski-Suomen Kokoomus osallistuu aluevaaleihin täydellä 86 ehdokkaan listalla. Listalle kerätään ehdokkaita monipuolisesti eri puolilta Keski-Suomea. Tavoitteena on tasa-arvoinen ja ikärakenteeltaan monipuolinen ehdokaslista.

Kiinnostaako ehdokkuus? Ilmianna itsesi tai joku todella hyvä tyyppi mukaan pioneerien joukkoon.

Lähde ehdolle

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Isomöttönen valittu edustajaksi Folktingetiin
SeuraavaJatka
Keski-Suomen Kokoomuksen Hyvis-koulutus

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen puoluehallitus käsitteli kokoomusnuorten jäsenrekisteriin kohdistuneita väärinkäytöksiä 
  • Partanen ja Kaunisto: Luottaako SDP enää yhteenkään asiantuntijaan?
  • Satakunnan kokoomukselle haetaan uusi toiminnanjohtaja
  • Sodista ja kriiseistä huolimatta Suomen talous kääntyi kasvuun – ”Olemme pitäneet pään kylmänä”
  • Heikki Autto: Ydinenergialaki on päivitettävä tähän päivään

Verkkouutiset.fi

  • Venäjän senaattori vankilaan: Tilasi palkkamurhan ja jäi kiinni
  • Merivartiosto: Öljytankkerit tulivat takaisin Suomenlahdelle
  • Jyrki Kataiselle uusi arktinen EU-tehtävä
  • ”Venäläiset saivat kovan selkäsaunan” – hyökkäykset jatkuvat etulinjan kaupunkiin
  • Elina Valtonen: Hormuzinsalmi saatava auki pian

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku