Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Tervetuloa
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • VaalitLaajenna
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Puoluekokous 2026
  • Puheenjohtaja
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uusi Aalto 1/2023

11. ANNA NURMI

15.3.202315.3.2023 Lukuaika 1 Minuutti

Rehtori, LitT, YTM, yrittäjä, 42 v, JYVÄSKYLÄ

Olen koulutuksen, liikunnan ja hyvinvoinnin ammattilainen sekä yrittäjien puolestapuhuja. Siksi nämä ovat myös ensisijaiset vaaliteemani. Näiden lisäksi haluan tehdä avointa, vastuullista ja selkokielistä politiikkaa. Otan asioista selvää ja teen päätökset pohjautuen faktoihin.

Olen saanut suorittaa kolme ilmaista yliopistotutkintoa Jyväskylän yliopistossa ja ajattelen, että nyt on minun aikani korvata saamani korkeatasoinen koulutus antamalla osaamiseni ja kokemukseni hyvinvointivaltiomme hyväksi tehtävään työhön. Suomessa tullaan tulevaisuudessa tarvitsemaan poikkeuksellista päätöksentekokykyä, koska kyseessä on mittava talouden tasapainotus. Olen ehdolla eduskuntaan, jotta voisimme yhdessä luoda inhimillisempää, parempaa, yritteliäämpää ja kestävämpää tulevaisuutta.

Toisin eduskuntaan monipuolisen kokemuksen niin koulutuksen kentältä (perusopetus, lukiokoulutus, yliopistokoulutus), yrittäjyydestä kuin liikunnankin kentältä. Olen ollut mukana poliittisessa päätöksenteossa kuntapäättäjänä vasta vähän aikaa ja katson koko poliittista kenttää ikään kuin laatikon ulkopuolelta. Uskallan puhua asioista niiden oikeilla nimillä enkä häpeä myöntää erehtyneeni. Olen rohkea tekijä.

Haluaisin sanoa 15-vuotiaalle itselleni, että sinä riität ja olet arvokas juuri sellaisena kuin olet. Tärkeintä elämässä eivät ole saavutukset ja suoritukset vaan toiset ihmiset. Koskaan et voi tietää, mitä toinen käy juuri nyt läpi, joten kohtaa heidät kunnioittavasti ja empaattisesti.

Nyt on oikea aika äänestää rohkeaa tekijää.

Avainsanat: #Eduskuntavaaliehdokkaat#Keski-Suomi

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
10. NIILO NISSINEN
SeuraavaJatka
12. KAROLIINA SARASTE

Kokoomus.fi uutisia

  • Heikki Autto: Ydinenergialaki on päivitettävä tähän päivään
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä hakee palvelukseensa sosiaaliturva- ja työelämäkysymysten asiantuntijaa
  • Sofia Vikman: Ydinenergialain päivityksen tavoite on turvata rauha
  • Taloudessa näkyy jo käänne – hallitus jatkaa työtä työllisyyden parantamiseksi
  • Kopra ja Partanen: Työllisyyttä ja naisten asemaa työelämässä voi vahvistaa samaan aikaan

Verkkouutiset.fi

  • Asumiskulut nousivat yllättäen, 45 prosentilla menot arvioitua suuremmat
  • Yhä useampi yritys turvautuu vuokrajohtajaan, päiväpalkkio jopa 1200 euroa
  • Ekonomisti varoittaa: Hormuzinsalmen sulkeminen voi kiihdyttää inflaatiota
  • Joka toinen koiranomistaja jättää tämän tekemättä lenkillä
  • Saitko tällaisen viestin? Huijarit esiintyvät viranomaisina

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Vaalit
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Puoluekokous 2026
  • Puheenjohtaja
  • Ota yhteyttä
Haku