Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uusi Aalto 1/2023

4. SEVERI HOKKERI

15.3.202315.3.2023 Lukuaika 1 Minuutti

Diplomi-Insinööri, Purchasing Controller, 38 v, LAUKAA

Suomi ja koko maailma on valitettavasti mennyt väärään suuntaan monessa asiassa. Nyt tarvitsemme suunnanmuutoksen ja oma motivaationi on olla ajamassa korjausliikettä omalta osaltani.

Koulutukseni on tuotantotalouden diplomi-insinööri ja opiskelujeni suuntautumisalue oli johdon laskentatoimi. Olen työskennellyt yli viiden vuoden ajan Controllerin roolissa, kahden yrityksen talousosastoilla. Koulutukseni ja työkokemukseni pohjalta minulla on varmasti sellaista talousosaamista, jota tarvitaan Suomen taloudellisen tilanteen tervehdyttämisessä.

Haluaisin sanoa itselleni reilun 30 vuoden päästä: ”Hei Severi 70v. Hienoa, että olet päässyt nauttimaan eläkeläisen elämästä pitkän työurasi jälkeen. Suomen päättäjät ja asioiden toimeenpanijat ovat siis tehneet kestäviä ratkaisuja, joilla on turvattu kaikille vuosikymmeniä työelämässä olleille ansaitut eläkepäivät. Päättäjät ovat myös tehneet oikeita päätöksiä koulutuspolitiikan suhteen ja olemme panostaneet työperäiseen maahanmuuttoon niin, että olemme saaneet taklattua työmarkkinoiden työntekijävajeen ja saaneet huoltosuhteen tervehdytettyä. Hienoa, että olemme myös onnistuneet turvaamaan maamme turvallisuusaseman ja tulevaisuuden.”

Nyt on viimeinen aika korjata Suomen suunta ja tulevaisuus.

Avainsanat: #Eduskuntavaaliehdokkaat#Keski-Suomi

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
3. LOTTA AHOLA
SeuraavaJatka
5. KATJA ISOMÖTTÖNEN

Kokoomus.fi uutisia

  • Autto ja Limnell: Venäjän armeijassa palvelleille EU:n laajuinen Schengen-kielto
  • Jukka Kopra: Ceutan tapahtumat ovat koko Euroopan turvallisuuskysymys – EU:n ulkorajojen on pidettävä
  • Jukka Kopra: Garden Helsingin päätöksessä ei ole mitään salattavaa – valtio ei ole maksanut euroakaan
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tekoälyraportin: kymmenen konkreettista päätöstä ja sadan päivän ohjelma Suomelle
  • Kokoomuksen puoluehallitus on valinnut vastuuhenkilöt puolueen verkostoille toimikaudeksi 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Ukraina pakotti Moskovan vaikeaan valintaan – iskujen vaikutus voi moninkertaistua
  • Jo kaksi alkoholiannosta päivässä voi vaurioittaa maksaa
  • Ukraina iski jälleen – jalostamo liekeissä Venäjällä
  • Ekonomisti ”tax the rich” -puheista: Suomessa rikkaita verotetaan jo eniten
  • Kasvaako sukupolvien välinen kuilu?

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku