Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Tervetuloa
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • VaalitLaajenna
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Puoluekokous 2026
  • Puheenjohtaja
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset | Yleinen

Puoluevaltuuston jäsenet 2024-2026

16.6.202416.6.2024 Lukuaika 2 Minuuttia

Kokoomuksen puoluekokous Tampereella on valinnut puoluevaltuuston jäsenet kaksivuotiskaudelle. Keski-Suomen Kokoomuksen edustajat ovat

Emilia Koikkalainen, Keuruu (varajäsen Timo Leppäaho, Saarijärvi)
Jooel Niittynen, Jyväskylä (varajäsen Kristiina Kronholm, Jyväskylä)

Puoluevaltuuston puheenjohtajaksi valittiin kansanedustaja Heikki Autto Lapista. Hän on toiminut valtuuston puheenjohtajana kaksi edellistä kautta 2020-2022 ja 2022-2024.

Puoluevaltuusto käyttää puolueen ylintä päätösvaltaa puoluekokousten välillä. Puoluevaltuustoon kuuluu valtuuston puheenjohtajan lisäksi kuusikymmentä jäsentä ja heidän henkilökohtaiset varajäsenensä. Jäsenet ja varajäsenet valitaan varsinaisessa puoluekokouksessa ja heidän toimikautensa alkaa heti ja kestää seuraavaan varsinaiseen puoluekokoukseen asti. Valtuutettujen kausien määrä on rajoitettu kolmeen.

Puoluevaltuuston tehtävänä on mm. puolueen syys- ja kevätkokousasiat (budjetti, jäsenmaksun määrääminen, tilinpäätös ym.), puoluesihteerin valinta sekä muut poliittiset asiat. Puoluevaltuustolle voi jättää myös aloitteita.

Henna Virkkusta esitetään komissaariksi

Petteri Orpo kertoi lauantaina 15.6. Kokoomuksen puoluekokouksessa Tampereella pitämässään linjapuheessa, että Suomen ehdokas seuraavaksi komissaariksi on keskisuomalainen Henna Virkkunen.


Henna Virkkunen sai kevään eurovaaleissa 95 392 ääntä ja valittiin kolmannelle kaudelle europarlamenttiin. Aiemmin Virkkunen on toiminut mm. kansanedustajana, opetusministerinä, kunta- ja hallintoministerinä sekä liikenne- ja kuntaministerinä.

Kokoomuksen puheenjohtaja Orpo kuvasi puheessaan Virkkusta osaavana ja työteliäänä ihmisenä sekä varsinaisena joukkuepelaajana.


”Keski-Suomen Kokoomus iloitsee, että Virkkunen on ehdolla seuraavaksi komissaariksi. Komissaarin tehtävä on merkittävä paikka päästä vaikuttamaan Euroopan unioniin. Virkkunen on osaava ehdokas seuraavaksi Suomen komissaariksi.”, Niilo Nissinen.


Keski-Suomen Kokoomus julkasi 20.10.2023 tiedotteen, jossa kerrottiin piirin tavoitteen olevan varmistaa Virkkuselle jatkokausi europarlamentin jäsenenä ja sen nosteessa paikka komissaarina.

Avainsanat: #puoluvaltuusto

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Henna Virkkunen ehdolla komissaariksi
SeuraavaJatka
Ryhmäpuheenvuoro maakuntavaltuustossa 7.6.2024

Kokoomus.fi uutisia

  • Heikki Autto: Ydinenergialaki on päivitettävä tähän päivään
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä hakee palvelukseensa sosiaaliturva- ja työelämäkysymysten asiantuntijaa
  • Sofia Vikman: Ydinenergialain päivityksen tavoite on turvata rauha
  • Taloudessa näkyy jo käänne – hallitus jatkaa työtä työllisyyden parantamiseksi
  • Kopra ja Partanen: Työllisyyttä ja naisten asemaa työelämässä voi vahvistaa samaan aikaan

Verkkouutiset.fi

  • Asumiskulut nousivat yllättäen, 45 prosentilla menot arvioitua suuremmat
  • Yhä useampi yritys turvautuu vuokrajohtajaan, päiväpalkkio jopa 1200 euroa
  • Ekonomisti varoittaa: Hormuzinsalmen sulkeminen voi kiihdyttää inflaatiota
  • Joka toinen koiranomistaja jättää tämän tekemättä lenkillä
  • Saitko tällaisen viestin? Huijarit esiintyvät viranomaisina

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Vaalit
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Puoluekokous 2026
  • Puheenjohtaja
  • Ota yhteyttä
Haku