Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uutiset

Maakuntaverolle ei ole perusteita

13.9.2016 Lukuaika 1 Minuutti

Hallitus ilmoitti jo keväällä, että maakuntaveroa ei valmistella, vaan maakuntien rahoitus tulee valtion verotuksen kautta. Kuntien ja valtion verojen lisäksi maakuntavero johtaa väistämättä kokonaisveroasteen hallitsemattomaan kasvuun.

Keski-Suomen Kokoomus ry
Piirihallitus, julkilausuma 13.9.2016

Julkaisuvapaa heti

 

Keskisuomalainen uutisoi 13.9.2016 etusivulla sekä sisäsivuilla otsikkotasolla ”maakuntavero käyttöön vuoden 2021 jälkeen”. Varsinaisesta jutusta voi lukea, että kyseessä on asiaa valmistelevan ministerin Anu Vehviläisen (kesk.) omia toiveita ja ajatuksia.

 

Ministeri Vehviläinen esittää omia näkemyksiään, vaikka hallitus on linjannut selkeästi, että maakuntaveroa ei tule. Hallitus ilmoitti jo keväällä, että maakuntaveroa ei valmistella, vaan maakuntien rahoitus tulee valtion verotuksen kautta. Kuntien ja valtion verojen lisäksi maakuntavero johtaa väistämättä kokonaisveroasteen hallitsemattomaan kasvuun. On erikoista, että ministeri Vehviläiselle uusi vero on kuitenkin yksi tärkeimmistä asioista, mitä maakuntauudistuksessa pitää ajaa eteenpäin.

 

Vaadimme, että ministeri Vehviläinen pysyy hallituksen linjalla. Muussa tapauksessa Keski-Suomen Kokoomuksen on linjattava, että seuraavien eduskuntavaalien 2019 jälkeen tavoitteena tulee olla nyt valmisteilla olevan maakuntauudistuksen purkaminen ja kunnallisen itsehallinto-oikeuden palauttaminen.

 

Lisätiedot:

Pauli Partanen, puheenjohtaja, puh. 050 592 4471
Eeva-Kaisa Rouhiainen, toiminnanjohtaja, puh. 040 778 3149

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Kokoomus aloitti kuntavaalikampanjan ja avasi vaalisivut
SeuraavaJatka
Kuntavaalit 2017 – tule ehdokkaaksi!

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tekoälyraportin: kymmenen konkreettista päätöstä ja sadan päivän ohjelma Suomelle
  • Kokoomuksen puoluehallitus on valinnut vastuuhenkilöt puolueen verkostoille toimikaudeksi 2026–2028
  • Enni Vattulainen kokoomuksen poliittiseksi suunnittelijaksi
  • Puolueet sopivat yhteisistä pelisäännöistä tekoälyavusteiseen viestintään
  • Henrik Vuornos: Hallitus panostaa lähes 60 miljoonaa euroa nuorten ja pitkäaikaistyöttömien työllistymiseen

Verkkouutiset.fi

  • Aurinko ei kenties nielekään Maapalloa
  • Asiantuntija: Venäjän johto tyytyväinen Kiovan iskun suureen uhrimäärään
  • Pride-maalitettu psykiatri Lääkärilehdelle: Aktivistit ovat yrittäneet estää työni
  • KL: Eläkeläiset saivat juuri lisää edullisia palveluita
  • Vladimir Putinin pakkomiellettä sotaan kuvaillaan harhaiseksi

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku