Löydä ehdokkaasi täältä!

Keski-Suomen jokaisessa kunnassa voi äänestää kokoomuslaista ehdokasta. Kuntavaalien ennakkoäänestys on 29.3 -4.4. ja varsinainen äänestyspäivä Mikael Agricolan päivänä 9.4.2017.

Kokoomuslaiset ehdokkaat Keski-Suomessa kunnittain ja numeroineen ovat:

Hankasalmi

57                        Kinnunen, Jarkko, myyntiedustaja

58                        Saarinen, Veli-Matti, MMM, metsänhoitaja

59                        Sundell, Anne, ostoreskontra-asiantuntija, MBA

 

Joutsa

Joutsan ehdokkaiden ja teesien esittelyjä

32                        Aapro, Ari, Lihamestari, ruokamestari

33                        Ahola, Rauno, Eläkeläinen

34                        Avikainen, Ansa, Yrittäjä

35                        Enke, Herman, Opiskelija

36                        Flink, Riku, Artesaani, työvalmentaja

37                        Hautakangas, Jouni, Asentaja

38                        Huikko, Jukka, Toimittaja, insinööri

39                        Hujanen, Iita, Vapaaehtoistyöntekijä, työtön

40                        Hännikäinen, Timo, Maanviljelijä, metsäyrittäjä

41                        Ilmonen, Iiris, Yrittäjä, tuotantoassistentti

42                        Kuitunen, Antero, Eläkeläinen, yrittäjä

43                        Lehtonen, Mika, Yrittäjä

44                        Niemi, Marko, Tuotannon esimies

45                        Oksanen, Petteri, Työnjohtaja, yrittäjä

46                        Peltola, Jaakko, Insinöörimajuri evp., eläkeläinen

47                        Pylkkänen, Sini, Nuoriso- ja vapaa-aikaohjaaja

48                        Pynnönen, Marko, Rakennustarkastaja

49                        Pyyhtiä, Tarja, Lähihoitaja

50                        Soilu, Tiina, Yrittäjä, myyjä

51                        Teppola, Teresa, Kokki, hevoshieroja

52                        Toivonen, Terhi, Lähihoitaja

53                        Vuopio, Jari, Rakennusinsinööri (AMK) rakennuttajainsinööri

Joutsan ehdokkaiden ja teesien esittelyjä

Jyväskylä

Jyväskylän ehdokkaiden ja teesien esittelyjä

2                           Aarnos, Markku, liikennelentäjä

3                           Arpiainen, Topi-Veli, YTK

4                           Aukee, Sonja, lääkäri

5                           Forsberg, Caius, junioripäällikkö

6                           Fredrikson, Timo, ekonomi, eläkeläinen

7                           Hautakangas, Merja, päiväkodin johtaja, tohtorikoulutettava

8                           Hautamäki, Riitta-Maija, terveydenhoitaja

9                           Heikkinen, Veli-Pekka, DI, MBA

10                        Heinä, Malviina, opiskelija

11                        Heiska, Eetu, YTM, järjestösihteeri

12                        Hellén-Vesterinen, Tina, yrittäjä

13                        Hirvonen, Leena, lehtori, eläkeläinen

14                        Hokkanen, Suvi, psykologi, KTM-opiskelija

15                        Hokkanen-Oja, Tiina, HuK

16                        Holm, Pauliina, koulutuspäällikkö, FM

17                        Hyyryläinen, Hanna, opiskelija

18                        Hyökyvaara, Jorma, johtaja

19                        Ikkala, Markku, yrittäjä, YTM

20                        Ilkka, Päivi, lastentarhanopettaja

21                        Isomöttönen, Katja, perhepäivähoitaja, yrittäjä

22                        Itäranta, Anna-Maija, yrittäjä, ravintovalmentaja

23                        Jalkanen, Jyrki, ylilääkäri

24                        Jokinen, Atte, opiskelija

25                        Jylänki, Sanna, yrittäjä, yrityssparraaja

26                        Järviniemi, Jukka, puistopuutarhuri

27                        Kaitera, Vesa, eläkeläinen, kirjailija

28                        Kallio, Niina, myynninedistäjä, opiskelija

29                        Korkalainen, Ilkka, yrittäjä, toim.joht.

30                        Koskela, Antti, erikoishammasteknikko

31                        Koskinen, Carita, hammashoitaja

32                        Kujala, Reijo, johtaja, hallituksen puheenjohtaja

33                        Kuusela, Eero, eläkeläinen

34                        Kyllönen, Mari, KM, luokanopettaja

35                        Lamberg, Markku, yrittäjä

36                        Lampinen, Mirkka, yrittäjä, tradenomi

37                        Laurila, Sirkku, MMM, agronomi

38                        Leppälä, Leevi, opiskelija, ohjelmistokehittäjä

39                        Lohi, Santeri, oikeustieteen ylioppilas

40                        Loikkanen, Eelis, opiskelija, yrittäjä

41                        Lojander, Karl-Erik, yrittäjä

42                        Louniala, Pekka, logistiikkainsinööri, majuri evp.

43                        Malinen, Juhani, metsätalousinsinööri

44                        Moilanen, Marja, graafikko, palvelumuotoilija

45                        Moisio, Agneetta, opiskelija

46                        Mäkelä, Maria, farmaseutti, omaishoitaja

47                        Niekka, Pentti, rehtori, KM

48                        Nissinen, Niilo, opiskelija, kunnallissihteeri

49                        Nummelin, Reetta, yrittäjä, rakennusinsinööri

50                        Nuotio, Mikael, filosofian ylioppilas, myyjä

51                        Nyberg, Petri, DI, yrittäjä

52                        Oikarinen, Sakari, KTM, toimitusjohtaja

53                        Paanila, Severi, Jyväskylän kokoomusopiskelijoiden puheenjohtaja

54                        Paavonen, Raili, kasvatus- ja yhteiskunnallisten aineiden tuntiopettaja

55                        Pajala, Pekka, asianajaja

56                        Pakka, Marjo, FM, aineopettaja

57                        Pii-Keinonen, Sirpa, yrittäjä

58                        Pitkänen, Paavo, kaupunginreviisori

59                        Pitkänen, Ritva, parturi-kampaaja, yrittäjä

60                        Poutanen, Mikko, hallintopalvelujen merkonomi

61                        Pulli, Terhi, LitM

62                        Pyykkönen, Taija, sosionomi, yhteiskuntatieteiden opiskelija

63                        Rahkonen, Anne, kieltenopettaja, eläkeläinen

64                        Raitanen, Tuula, erikoishammaslääkäri

65                        Rantala, Mika, rehtori, LitM

66                        Rastela, Antti, FM, lukiokoulutuksen johtaja

67                        Rautiainen, Tero, kasvu- ja kansainvälisten palvelujen johtaja, KTM

68                        Rouhiainen, Eeva-Kaisa, FL, toiminnanjohtaja

69                        Runtuvuori, Anniina, LuK, filosofian maisteriopiskelija

70                        Ruotsalainen, Susanna, liikuntatieteiden maisteriopiskelija, B.S.BA

71                        Saarela, Merja, sairaanhoitaja, perhepsykoterapeutti

72                        Saarinen, Arto, tilintarkastaja

73                        Sahlberg, Arja, YTT, opettaja

74                        Saikkonen, Leila, yritystoimenjohtaja

75                        Saleva, Antti, yrittäjä, opiskelija

76                        Salo, Marko, pelastusupseeri

77                        Salonen, Pertti, insinööri

78                        Selin, Jaakko, yrittäjä, tradenomi

79                        Suonperä, Juha, eversti evp.

80                        Tenhunen, Mikko, sairaanhoitajaopiskelija (AMK)

81                        Teräväinen, Sirpa, HL, eläkeläinen

82                        Timperi, Kati-Erika, MMM, toiminnanjohtaja

83                        Tolonen, Marko, hankintainsinööri

84                        Tourunen, Tauno, oikeustieteen kandidaatti, eläkeläinen

85                        Tuomi-Sorjonen, Pia, KTM, kouluttaja

86                        Tähtinen-Kivikäs, Helena, yrittäjä, NTM

87                        Vallipuro, Karoliina, ohjauksen ja hyvinvoinnin asiantuntija, sosionomi (AMK)

88                        Vaskelainen, Tinja, opiskelija

89                        Venäläinen, Maarit, osastonhoitaja, yrittäjä

90                        Viljanen, Jussi (Nalle), aluepäällikkö, pelinjohtaja

91                        Voca, Lulzim, yrittäjä

92                        Vuolio-Vallenius, Tuula, FM, museolehtori

93                        Wahlstedt-Niskanen, Pirita, FM tutkija, lastenkirjailija

94                        Walker, Martta, tiedottaja, FM

95                        Wallinheimo, Hannu, erikoislääkäri

96                        Wallinheimo, Sinuhe, kansanedustaja, LitM

97                        Wilhelms, Pipsa, toiminnanjohtaja, LTO

98                        Ylitalo, Sanna-Mari, ratkaisuasiantuntija, tradenomi

Jyväskylän ehdokkaiden ja teesien esittelyjä

Jämsä

Jämsän ehdokkaiden ja teesien esittelyjä

111                      Ahola, Lotta, sairaanhoitaja, YAMK

112                      Benmergui, Stella, tarjoilija

113                      Flinkman, Raija, palvelusihteeri, eläkeläinen

114                      Haggren, Ari, yrittäjä

115                      Honkanen, Jorma, maa- ja metsätalousyrittäjä

116                      Järvi, Jukka, automaatioteknikko

117                      Konstari, Tarmo, diplomi-insinööri

118                      Koskinen, Heta, kotiäiti

119                      Laaksonen, Erja, yrittäjä, JHTT-tilintarkastaja

120                      Lajunen, Jaakko, opistoupseeri, majuri evp

121                      Liljendahl, Maarit, matkailuopas, yo-merkonomi

122                      Mäkinen, Mikko, laminoitsija

123                      Mäkiö, Ritva, kokemuskouluttaja, eläkeläinen

124                      Mäntylä, Erkki, rikosylikonstaapeli

125                      Nieminen, Veli-Markku, yrittäjä

126                      Ojala, Tiina, toimistotyöntekijä

127                      Peijari, Ismo, lentokoneasentaja, eläkeläinen

128                      Peltola, Eero, metsätalousopiskelija

129                      Putkonen, Aira, fysioterapeutti

130                      Rantala, Pekka, ympäristöinsinööri, AMK

131                      Valkama, Liisa, filosofian lisensiaatti

132                      Viitanen, Lauri, proviisori

133                      Värelä, Leo, maa- ja metsätalousyrittäjä

Jämsän ehdokkaiden ja teesien esittelyjä

Kannonkoski

Kannonkosken ehdokkaat ja teesit

22                        Huurtola, Pertti, eläkeläinen, toimitusjohtaja

23                        Kauppinen, Johanna, opiskelija

24                        Kinnunen, Reijo, kiinteistöpäällikkö

25                        Pihlasaho, Jari, yrittäjä, asiantuntija

Kannonkosken ehdokkaat ja teesit

Karstula

Karstulan ehdokkaat

41                        Antila, Sari, lastentarhanopettaja, erityispedagogiikan opiskelija

42                        Isoaho, Kirsti, lähihoitaja

43                        Itkonen, Saila, sairaanhoitaja

44                        Marttinen, Teemu, rakennusinsinööri (AMK), yrittäjä

45                        Niinikoski, Seppo, korjaamopäällikkö

46                        Piispanen, Petri, yrittäjä, liikenneopettaja

47                        Sallinen, Eila, opettaja, eläkkeellä

48                        Simonen-Jokinen, Terhi, eläinlääketieteen tohtori, yrittäjä

49                        Västi, Ilkka, kauppatieteiden maisteri

Karstulan ehdokkaat

Keuruu

Keuruun ehdokkaat ja teesit

61                        Junnonen, Tuire, eläkeläinen

62                        Jämsä, Matleena, opiskelija

63                        Jämsä, Simo, isännöitsijä

64                        Kankimäki, Heikki, teknikko, eläkeläinen

65                        Koikkalainen, Emilia, toimitusjohtaja, yrittäjä

66                        Länkinen, Marja, eläkeläinen

67                        Mörsky, Janne, teollisuustoimihenkilö, liiketaloustradenomi

68                        Paappanen, Tapio, toiminnanjohtaja

69                        Palmén, Esa, piiripäällikkö

70                        Rusila, Keijo, huoltomyyjä

71                        Santaniemi, Jussi, maanviljelijä, metsätalousinsinööri

Keuruun ehdokkaat ja teesit

Kinnula

Kinnulan ehdokkaiden esittelyjä ja tapahtumia FB:ssä

35                        Hakkarainen, Anitta, FM

36                        Hakkarainen, Anu, sosiaalityön opiskelija

37                        Häkkinen, Kirsti, sosionomi

38                        Kinnunen, Marko, yrittäjä

39                        Kinnunen, Toni, sairaanhoitaja

40                        Muhonen, Tuija, KTM, talouspäällikkö

41                        Urpilainen, Leo, autonkuljettaja

Kinnulan ehdokkaiden esittelyjä ja tapahtumia FB:ssä

Kivijärvi

Kivijärven ehdokkaat

17                        Holm, Kari, vanhempi konstaapeli, eläkeläinen

18                        Sagulin, Seppo, yrittäjä

19                        Sepponen, Leena, toimistosihteeri

20                        Sorsamäki, Airi, pankkitoimihenkilö, eläkeläinen

21                        Thorström, Tarmo, sähköteknikko

Kivijärven ehdokkaat

Konnevesi

5                           Huikari, Anni, Proviisori

6                           Hytölä, Matti, Yrittäjä

7                           Lemmetti, Mikko, Filosofian maisteri

8                           Rossi, Matti, Yrittäjä, eläkeläinen

 

Kuhmoinen

17                        Aho, Terttu, apteekkari, eläkeläinen

18                        Heinonen, Eija, yrittäjä

19                        Hjelm, Markku, projektinjohtaja, insinööri

20                        Hännikäinen, Eija, eläkeläinen, pankkitoimihenkilö

21                        Ikonen, Eero, toimitusjohtaja

22                        Järvenpää, Juha, maanviljelijä, yrittäjä

23                        Kankkunen, Martti, eläkeläinen

24                        Kuivalainen, Taija, kotiäiti

25                        Malin, Kimmo, hallintot. maist., yliopisto-opettaja

26                        Manninen, Susanna, sairaanhoitaja

27                        Paajanen, Kari, yrittäjä

28                        Pitkäniemi, Mira, työhönvalmentaja, yrittäjä

29                        Shkatyreva, Irina, hammaslääkäri

30                        Simola, Ossi, yrittäjä

31                        Säynätjoki, Ilkka, maanviljelijä

 

Kyyjärvi

Kyyjärven ehdokkaat

21                        Honkola, Elina, yrittäjä, restonomi

22                        Hänninen, Jarkko, laskentapäällikkö

23                        Koivisto, Juha, ylioppilas, betonityöntekijä

24                        Peltola, Juha, hankinta-assistentti

25                        Tamminen, Ossi, yrittäjä, eläkeläinen

Kyyjärven ehdokkaat

Laukaa

Laukaan ehdokkaat ja teesit

2                           Elomaa, Jussi, voimalaitosvalvoja

3                           Heikkinen, Maarit, sosionomi, sijoittaja

4                           Hokkanen, Joonas, liikunnan ja terveystiedon opettaja

5                           Hyvärinen, Risto, vapaa kirjoittaja

6                           Hämäläinen, Heikki, ravivalmentaja

7                           Karvinen, Juho, meijerityöntekijä

8                           Kinnunen, Raimo, työtön, yrittäjän ammattitutkinto

9                           Kotila, Taisto, opistoupseeri evp., yrittäjä

10                        Kuniala, Anita, parturi-kampaaja, yrittäjä

11                        Kuutti, Minna, filosofian maisteri, aineenopettaja

12                        Laakso, Hanna, pastori

13                        Lampela, Joonas, opiskelija

14                        Liimatainen, Anni, yrittäjä, parturi-kampaaja

15                        Mäntylä, Anja, kirjanpitäjä

16                        Närhi, Antti, maanviljelijä, metsätalousyrittäjä

17                        Pekonen, Tuula, omaishoitaja

18                        Puttonen, Mikko, rakennusmestari, yrittäjä

19                        Puupponen, Pasi, taksiautoilija

20                        Rautiainen, Taavi, yrittäjä, valtuutettu

21                        Tarvainen, Erkki, yliarkkitehti, yrittäjä

22                        Tietäväinen, Marko, yrittäjä

23                        Valkonen, Heikki, toimitusjohtaja

Laukaan ehdokkaat ja teesit

Luhanka

Luhangan ehdokkaat ja teesit

16                        Heimonen, Marita, yrittäjä

17                        Kiviniemi, Heikki, kuljetuspäällikkö / eläkeläinen

18                        Lehtinen, Pirjo, yo-merkonomi

19                        Rikkola, Ossi, yrittäjä / kalastaja

20                        Saari, Vesa, koneenkuljettaja

21                        Seimola, Pertti, ammatillinen erityisopettaja / eläkeläinen

22                        Virtaniemi, Aki, sijoittaja

23                        Weijo, Hilkka, emäntä / eläkeläinen

Luhangan ehdokkaat ja teesit

Multia

Multian ehdokkaat

2                           Reini, Joonas, prosessinhoitaja

3                           Jalkanen, Jani, yrittäjä

4                           Mäkelä, Maarit, maatalousyrittäjä

5                           Kanervisto, Markku, taiteilija,sijoittaja

Multian ehdokkaat

Muurame

Muuramen ehdokkaat

58                        Aho, Suvi-Jaana, lastentarhanopettaja

59                        Airaksinen, Ari, tekninen johtaja

60                        Andersin, Janne, yrittäjä, kunnanvaltuutettu

61                        Hernesniemi, Jani, keskusjohtaja

62                        Ilomäki, Kaarina, laboratoriohoitaja

63                        Kylmälahti, Jani, teollinen muotoilija

64                        Lakka, Tero, varatuomari, asianajaja

65                        Levälahti, Erikka, sosionomi (YAMK)

66                        Lilja, Anssi, yrittäjä

67                        Pasanen, Jukka, asiakkuuspäällikkö

68                        Raiskinmäki, Marja, luokanopettaja, kunnanvaltuutettu

69                        Rajala, Arto, komisario, kunnanvaltuutettu

70                        Rantalainen, Riina, yrittäjä

71                        Siekkinen, Ari-Pekka, valmentaja

72                        Turunen, Jorma, everstiluutnantti EVP

73                        Väyrynen, Ville, kirurgi

Muuramen ehdokkaat

Petäjävesi

Petäjäveden ehdokkaat ja teesit

35                        Konttinen, Anne, koulukuraattori, sosionomi AMK

36                        Kukkonen, Alpo, yrittäjä, rakennusurakoitsija

37                        Leppänen, Erja, kotiäiti

38                        Leppänen, Tiina, kehitysvammahoitaja, työhönvalmentaja

39                        Ojala, Jonne, kiinteistönhoitaja

40                        Palola, Heikki, apulaisjohtaja, eläkkeellä

41                        Salminen, Miika, pakkaaja

42                        Siekkinen, Paula, kiinteistönhoitaja

43                        Toivola, Enni, projektipäällikkö, koneinsinööri

44                        Vihtalahti, Vuokko, työfysioterapeutti, eläkkeellä

Petäjäveden ehdokkaat ja teesit

Pihtipudas

2                           Arvola, Raija, yrittäjä

3                           Hytönen, Pentti, yrittäjä

4                           Lahtinen, Juuso, yrittäjä

5                           Lohtander, Helka, yrittäjä

6                           Maalahti, Pirkko, yrittäjä

7                           Pennala, Antti, opiskelija

 

Saarijärvi

Saarijärven teemat ja ehdokkaat

106                      Ilola, Niko, metsänhoitaja (MMM), agrologi (AMK)

107                      Järvinen, Esa, yrittäjä, eläkeläinen

108                      Kivinen, Laura, KM, erityisopettaja

109                      Larja, Mikko, maatalousyrittäjä

110                      Lehtinen, Harri, diplomi-insinööri

111                      Leuhu, Kirsi-Maria, insinööri (AMK)

112                      Miettinen, Oiva, insinööri

113                      Pollari, Kimmo, ravintolakokki

114                      Varismäki, Piia, yrittäjä

115                      Vesterinen, Risto, kauppatieteiden maisteri, yrittäjä

116                      Viitaniemi, Arja, konttorinjohtaja, eläkeläinen

Saarijärven teemat ja ehdokkaat

Toivakka

29                        Ilomäki, Markku, autonkuljettaja

30                        Kauppinen, Markku, majuri evp.

31                        Marjakoski, Kirsi, KTM, liiketalouden lehtori

32                        Ruokonen, Marianna, FM, opinto-ohjaaja

33                        Tahvonen, Tuomas, rakennusinsinööri

 

Uurainen

Uuraisten ehdokkaat löytyy FB-sivuilta

26                        Bärlund, Pia, FM, perusopetuksen palvelupäällikkö

27                        Flyktman, Aleksi, opiskelija

28                        Flyktman, Jari, ICT-palvelupäällikkö

29                        Taipale, Jyrki, vaihtotyönjohtaja

Uuraisten ehdokkaat löytyy FB-sivuilta

Viitasaari

Viitasaaren ehdokkaat

9                           Kortelainen de Batista, Aira, myyjä

10                        Kunelius, Jari, rehtori

11                        Kuntsi, Arto, ent. projekti-/henkilöstöpäällikkö

12                        Rihto, Mervi, liikkeenharjoittaja

13                        Ruuska, Juhani, upseeri evp

14                        Siltanen, Tuija, myyntipäällikkö

15                        Tolkki, Aki, myyjä

16                        Tosun, Hatice, yrittäjä

17                        Virtanen, Hanna, toimitusjohtaja

Viitasaaren ehdokkaat

Äänekoski

Äänekosken ehdokkaat

32                        Aaltonen, Irene, rah.sihteeri, eläkeläinen

33                        Geijer, Taina, hoitaja

34                        Isoviita, Martti, yrittäjä

35                        Jämsén, Olli, DI, projektipäällikkö

36                        Lunttila, Tommi, yrittäjä, maanviljelijä

37                        Pasanen, Helena, lähihoitaja

38                        Pullinen, Tarja, parturi-kampaaja, yrittäjä

39                        Saarenpää, Ilkka, palo- ja suojelupäällikkö, yrittäjä

40                        Somiska, Mikko, yrittäjä

41                        Tulla, Riku, opiskelija

Äänekosken ehdokkaat

 

Lisätietoja:

Kategoriat: Uutiset