Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Keski-Suomen liitto

Keski-Suomi puhaltamaan yhteiseen hiilineutraalitavoitteeseen

15.6.20209.2.2023 Lukuaika 2 Minuuttia

Kokoomuksen valtuustoryhmä esittää, että Keski-Suomi asettaa hiilineutraalitavoitteen maakuntatasolla vuoteen 2040. Tavoite mahdollistaa kaupunkimaisten ja maaseutumaisten alueiden tarkastelun yhteisenä kokonaisuutena. Hiilineutraalisuus 2040 on maakuntaa yhdistävä hanke ja auttaa oman maakuntaidentiteetin vahvistumisessa ja verkostojen tiivistämisessä.

 

Keski-Suomen liitto
Valtuusto 15.6.2020

Valtuustoaloite

Keski-Suomi puhaltamaan yhteiseen hiilineutraalitavoitteeseen

Isot kaupungit ovat asettaneet hiilineutraaliustavoitteita, eli tilannetta jossa päästöt ja hiilinielut ovat yhtä suuret. Isoimmista kaupungeista tavoitteita on asetettu seuraavasti: Lahti vuonna 2025, Turku 2029, Tampere, Espoo ja Vantaa vuonna 2030, Helsinki 2035 ja Oulu 2040.

Keski-Suomen kunnista Jyväskylä on asettanut tavoitteeksi olla hiilineutraali vuonna 2030. Keski-Suomen kunnista Äänekoski ja Kuhmoinen ovat sitoutuneet Hinku-verkostoon. Verkoston tavoitteena on 80% päästövähennys vuoteen 2030 mennessä vuoden 2007 tasosta.

Tavoitetila tulee olla, että koko Keski-Suomi ja kaikki kunnat sitoutuvat hiilineutraaliuteen.

Keski-Suomen kunnat ovat keskenään hyvin erilaisia ja eri kokoisia. Hiilineutraaliuteen tähtäävät tavoitteet ja keinot vaihtelevat eri kunnissa. Tavoitteeseen pääsemiseksi toimenpiteitä vaaditaan niin kunnilta, teollisuudelta kuin yksityishenkilöiltä. Toimenpiteet voivat liittyä muun muassa puurakentamisen edistämiseen ja biotalouteen panostamiseen kokonaisuutena.

Energiatehokkuustoimenpiteiden lisäksi hiilineutraalisuustavoite vaatii päästökompensaatioita, eli päästöjen sitomista. Jotta kompensaatiota kiistattomasti tapahtuu, on tuotetun päästövähennyksen oltava todellinen, mitattavissa ja pysyvä. Kompensaatiossa on huomioitava täysimääräisesti Keski-Suomen alueen omat hiilinieluvarannot.

Keski-Suomen ilmasto-ohjelma 2030 on hanke, jossa on mukana Keski-Suomen 23 kuntaa. Hanke saa avustusta ympäristöministeriöltä. Hanke alkoi 1.9.2019. Keski-Suomen tavoite on kasvihuonekaasupäästövähennys 40% vuoden 2005 tasosta vuoteen 2030 mennessä.

Tavoitteen tulee olla kunnianhimoisempi.

Kokoomuksen valtuustoryhmä esittää, että Keski-Suomi asettaa hiilineutraalitavoitteen maakuntatasolla vuoteen 2040.

Tavoite mahdollistaa kaupunkimaisten ja maaseutumaisten alueiden tarkastelun yhteisenä kokonaisuutena, jossa maakunnan metsien ja peltojen hiilensidontakyky, energiaratkaisut, puurakentaminen sekä liikkuminen koko maakunnan tasolla tulee tarkasteluun kokonaisuutena. Hiilineutraalisuus 2040 on maakuntaa yhdistävä hanke ja auttaa oman maakuntaidentiteetin vahvistumisessa ja verkostojen tiivistämisessä.

Muuramessa 15.6.2020.

Kokoomuksen valtuustoryhmä

Puheenjohtaja Arto Rajala

Avainsanat: #keski-suomen liitto

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Neste Ralli on pidettävä Keski-Suomessa
SeuraavaJatka
Toiminnanjohtaja Eeva-Kaisa Rouhiaisen työsuhde on vakinaistettu

Kokoomus.fi uutisia

  • Puolustusvaliokunnan kokoomusedustajat: Naisiin kohdistuvalle häirinnälle on oltava nollatoleranssi
  • Marko Kilpi: Lapsen ei pidä joutua katsomaan väkivaltaa kotonaan – Suomeen säädettävä lapsirauharikos
  • Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi puolueen uudistetun tavoiteohjelman
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi puolueelle varapuheenjohtajiston
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi Arto Satosen puoluevaltuuston puheenjohtajaksi ja uuden puoluevaltuuston vuosille 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • ”Toivottavasti Ukraina saa iskujen kierteelleen jatkoa”
  • IL: Sofia Virta palauttaa palkkiotaan
  • Isä väittää LV:ssä: Päiväkoti muutti saattopaikat maksullisiksi
  • IS: Nordea hukkasi asiakkaan rahat
  • Juhannussäässä tapahtuu käänne, lämpötila voi nousta hellelukemiin

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku