Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Puoluekokous | Yleinen

Tavoiteohjelmatyö jatkuu (YouTube)

5.2.20267.2.2026 Lukuaika 1 Minuutti

Syksyllä aloitettu tavoiteohjelmatyö jatkuu.

Kokoomuksen Toivo kotiin -kiertueen Keski-Suomen ensimmäinen tilaisuus pidettiin piirin syyskokouksen yhteydessä.

Käydyssä keskusteluissa nousivat vahvasti esiin Keski-Suomen omat painopisteet: turvallinen arki, koulutuksen laatu ja oppimisrauha. Kouluissa työrauhaa on vahvistettava ja lasten sosiaalisen median käyttöä on rajoitettava tiukemmin. Perintöveron poistamiselle ja kuntauudistuksen edistämiselle on laaja tuki.

Erityistä huolta herätti valtion taloustilanne. Ratkaisuiksi esitettiin menojen priorisointia, verouudistuksia ja kasvun edellytysten vahvistamista. Julkinen talous on saatava tasapainoon ja yrittämisen edellytyksiä parannettava. Keski-Suomen kannalta korostuivat koulutukseen panostaminen ja työllistymismahdollisuuksien lisääminen. Lisäksi saavutettavuus ja toimivien liikenneyhteyksien varmistaminen ovat Keski-Suomen näkökulmasta olennaisia. Lisäraideyhteys Tampereen ja Jyväskylän välille sai kannatusta.

Alueelle tärkeä omavaraisuus nousi keskusteluun: energiaa tulee tuottaa monipuolisesti ja maatalouden toimintaedellytyksistä pitää huolehtia tulevaisuudessakin.

Tavoiteohjelmatyön seuraava askel on syksyn teemojen syventäminen. Jäsenistö pääsee tekemään valintoja ja priorisointeja ohjelmatyön viimeistelyyn seuraavassa tapaamisessa 18.2.

Lopullisesta tavoiteohjelmasta päätetään Jyväskylässä pidettävässä puoluekokouksessa 5.-7.6.2026.

Tule mukaan valitsemaan puolueelle oikea suunta!

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Kasvun edellytykset – Kokoomus tulevaisuuden tekijänä
SeuraavaJatka
Niilo Nissinen jatkaa puoluehallituksen jäsenenä

Kokoomus.fi uutisia

  • Puolustusvaliokunnan kokoomusedustajat: Naisiin kohdistuvalle häirinnälle on oltava nollatoleranssi
  • Marko Kilpi: Lapsen ei pidä joutua katsomaan väkivaltaa kotonaan – Suomeen säädettävä lapsirauharikos
  • Kokoomuksen puoluekokous hyväksyi puolueen uudistetun tavoiteohjelman
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi puolueelle varapuheenjohtajiston
  • Kokoomuksen puoluekokous valitsi Arto Satosen puoluevaltuuston puheenjohtajaksi ja uuden puoluevaltuuston vuosille 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • Ryanair perii erikoista lisämaksua – nyt kiinnostui viranomainen
  • Antti Häkkänen Ylelle: Varustautuminen itärajan lähellä ei yllätä
  • Tässä on Suomen paras olut – ”tuomariston tehtävä ei ollut helppo”
  • Välimeren suosittu lomakohde kielsi aurinkovarjot
  • Donald Trump uhkaa ottaa haltuun Iranin öljyteollisuuden

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Puoluekokous 2026
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku