Niilo Nissinen jatkaa puoluehallituksen jäsenenä
Kokoomuksen puoluevaltuusto kokoontui Helsinkiin Rantapuistoon 7.2.2026. Kokous valitsi puoluehallituksen jäseneksi 2026 Niilo Nissisen ja varajäseneksi Katja Isomöttösen. Molemmat jatkavat tehtävissään.
”On kunnia saada jatkaa Keski-Suomen kokoomuslaisten edustajana puoluehallituksessa. Vuosi 2026 on keskisuomalaisille todellinen näytön paikka, kun isännöimme Kokoomuksen puoluekokousta Jyväskylässä kesäkuussa 5.-7.6. Kokouksessa hyväksytään puolueelle myös uusi tavoiteohjelma ja päämääränämme on, että maakunnan ääni kuuluu kirkkaana uudessa ja uljaassa ohjelmapaperissa.”, Nissinen sanoo.
Puoluekokouksen järjestelyt ovat jo pitkällä. Keski-Suomen Kokoomuksen vastuulla on mm. perjantain tervetulotilaisuus ja lauantain iltajuhla. Euroopan coolein kaupunki Jyväskylä toivottaa puolueväen tervetulleeksi Päijänteen laineilla perjantaina 5.6. Tyyliä ja tunnelmaa on tarjolla lauantain 6.6. iltajuhlassa Paviljongissa. Näiden lisäksi tarjolla on lukuisia oheistapahtumia ja puoluejohto sekä ministerit jalkautuvat yleisötilaisuuksiin.
Puoluekokouksen ilmoittautuminen oheisohjelmineen avautuu puolueväelle ensi viikolla.
Lisätietoa:
Puheenjohtaja Niilo Nissinen, p 040 0183238
Toiminnanjohtaja Eeva-Kaisa Rouhiainen, p 040 7783149