Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uusi Aalto 1/2022 | Uutiset

Kokoomus matkalla suurimmaksi puolueeksi aluevaltuustoissa

12.1.2022 Lukuaika 1 Minuutti

Keskisuomalainen uutisoi 27.12.2021 Keski-Suomessa tehdystä aluevaaligallupista. Kyselytutkimuksen teki joulukuun alkupuoliskolla Tietoykkönen ja sen virhemarginaali on 3,1–3,5 prosenttiyksikköä suuntaansa. Vuoden 2019 eduskuntavaalitulokseen verrattuna Keski-Suomessa keskusta on menettänyt kannatustaan 1,0 prosenttiyksikköä, SDP 0,6 ja PS 0,8 prosenttiyksikköä. Kokoomus on sitä vastoin nostanut kannatustaan alueella 3,3 prosenttiyksikköä vuoden 2019 vaaleista. Viimeisin YLE:n aluevaaligallup (28.12.2021) osoittaa myös, että Kokoomus on kirkkaasti matkalla suurimmaksi puolueeksi aluevaltuustoissa.

Aluevaalit koskettavat monella tapaa meitä kaikkia. Keski-Suomen hyvinvointialueen valtuutetut päättävät noin miljardin euron verovaroista, eli keskisuomalaisten rahoista. Uusien päättäjien vastuulla ovat sosiaali- ja terveyspalvelut sekä pelastustoimi. Palveluja, joita jokainen meistä käyttää jossain elämänvaiheessa.

Aluevaalit ovat täysin uudet vaalit. Ei ole kuntarajoja, on yhtenäinen Keski-Suomi. Äänestää voi ketä tahansa alueen ehdokasta; naapuria, ystävää, sukulaista, luotettavaa päättäjää tai vaikka ensikertalaista ehdokasta. Kokoomuksella on Keski-Suomessa joukko motivoituneita ja osaavia ehdokkaita, joilla on maalaisjärki päässä ja sydän oikealla. Nyt on aika vaikuttaa ja valita edustajansa hyvinvointialueen päättäjäksi. Äänestä ja vaikuta joko ennakkoon tai antamalla äänesi vaalipäivänä 23.1.2022.

Kirjoittaja on Keski-Suomen Kokoomuksen toiminnanjohtaja

Uusi Aalto -liite 1/2022 on luettavissa kokonaisuudessaan osoitteesta UA2022

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Etäyhteyksillä apua arkeen
SeuraavaJatka
Jälleen on mahdollisuus vaikuttaa

Kokoomus.fi uutisia

  • Pia Kauma: Palkasta jää ensi vuonna taas enemmän käteen – työn verotusta kevennetään 230 miljoonalla eurolla
  • Jukka Kopra: Yrittämisen pitää kannattaa – budjettiriihen päätökset jatkavat historian yrittäjämyönteisintä politikkaa
  • Kokoomuksen Castrén: Suomi ei voi rakentua pakko-omaisten varaan
  • Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra: Talouskasvu pitää saada näkymään suomalaisten arjessa
  • Kokoomus esittää pidempää ja parempaa vanhempainpäivärahaa

Verkkouutiset.fi

  • Ukraina otti käyttöön tutkakoneet kaukovalvontaan
  • Ex-puolustusministeri: Iranin sota jatkuu todennäköisesti vielä kuusi kuukautta
  • Jarno Limnell Saksan sähköverkon tapauksista: Tämä on varoitus myös Suomelle
  • Tekoälyagenttien salaliitto paljasti uudenlaisen riskin
  • Ruohonleikkurin kuljettaja kärysi ratista

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku