Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Keski-Suomen hyvinvointialue | Niilo Nissinen | Uutiset | Yleinen

Talouskurin puute syö hyvinvointialueen tulevaisuutta

19.9.202419.9.2024 Lukuaika 2 Minuuttia

Julkilausuma

18.9.2024

Talouskurin puute syö hyvinvointialueen tulevaisuutta

Keski-Suomen hyvinvointialueen tuoreet uutiset taas paisuneesta alijäämästä on huolestuttava merkki siitä, että talousarviossa pysymisen kulttuuri on alueellamme täysin kateissa. Tämä ei ole vain kirjanpidollinen ongelma, vaan se kertoo syvemmästä haasteesta. Hyvinvointialueemme johtamisessa ja toiminnassa ei näytä olevan riittävää kurinalaisuutta ja suunnitelmallisuutta, joka on välttämätöntä, jos haluamme turvata laadukkaat palvelut ja alueen itsenäisyyden myös tulevaisuudessa.

Alijäämä ei synny sattumalta. Se on seurausta siitä, että budjetointia ei oteta riittävän vakavasti. On ymmärrettävää, että sosiaali- ja terveyspalvelujen tarpeet voivat vaihdella ja ennakoimattomia menoja voi syntyä. Silti tämä ei oikeuta jatkuvaa budjettiylitystä. Talousarviossa pysyminen on keskeinen osa julkisen talouden johtamista, ja sen laiminlyönti heijastaa kyvyttömyyttä tehdä vaikeita päätöksiä ja priorisoida toimintaa.

Talousarviossa pysymisen kulttuuri vaatii johdonmukaista sitoutumista kaikilla organisaation tasoilla. Keski-Suomen hyvinvointialueella on huolehdittava, että vastuussa olevilla on selkeät tavoitteet ja vastuualueet, ja että taloudellista tilannetta seurataan säännöllisesti ja tarkasti.

Nykyinen alijäämäkehitys vaarantaa alueemme kyvyn tarjota asukkailleen heidän tarvitsemiaan palveluja. Nyt on aika herätä ja tehdä tarvittavat muutokset. Keski-Suomen hyvinvointialueen johdon on ryhdyttävä toimenpiteisiin, jotka varmistavat talousarviossa pysymisen.

Jos emme ryhdy toimiin nyt, joudumme maksamaan kalliin hinnan myöhemmin – eivätkä kärsijöinä ole ainoastaan talousluvut, vaan jokainen keskisuomalainen, joka tarvitsee terveydenhuoltoa, sosiaali- tai pelastuspalveluja. 

Keski-Suomen Kokoomus ja Kokoomuksen aluevaltuustoryhmä ovat huolissaan siitä, että hyvinvointialueella ei noudateta lainsäädännön vaatimusten mukaisesti talousarviota. Keski-Suomen Kokoomus ja Kokoomuksen aluevaltuustoryhmä vaativat johdon vahvaa sitoutumista, ennakoivaa talousjohtamista ja rohkeutta tehdä vaikuttavia esityksiä luottamushenkilöille päätöksentekoon.

Lisätietoja:

Terhi Simonen-Jokinen, puheenjohtaja, Kokoomuksen aluevaltuustoryhmä

Niilo Nissinen, puheenjohtaja, Keski-Suomen Kokoomus ry

Avainsanat: #aluevaltuustoryhmä#Julkilausuma#Piirihallitus

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Sivistyksessä on menestys, jota Jyväskylä ei nyt osaa hyödyntää
SeuraavaJatka
Lähes puolet Kokoomuksen aluevaaliehdokkaista on nimetty

Kokoomus.fi uutisia

  • Eläinten kaltoinkohtelulla pitää olla tuntuvat seuraukset
  • Pia Kauma: Palkasta jää ensi vuonna taas enemmän käteen – työn verotusta kevennetään 230 miljoonalla eurolla
  • Jukka Kopra: Yrittämisen pitää kannattaa – budjettiriihen päätökset jatkavat historian yrittäjämyönteisintä politikkaa
  • Kokoomuksen Castrén: Suomi ei voi rakentua pakko-omaisten varaan
  • Eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jukka Kopra: Talouskasvu pitää saada näkymään suomalaisten arjessa

Verkkouutiset.fi

  • Puolan tiedustelutiedot: Venäjä suunnittelee ”vahinkoiskua” Naton alueelle
  • Sisustusketju ajautui vaikeuksiin: samankaltaiset tuotteet löytyvät Temusta
  • Suomeen virtasi miljardeja ulkomailta – datakeskukset näkyvät jo tilastoissa
  • Talous kasvaa, mutta kuluttajat ovat varovaisia – ”Poikkeuksellinen ilmiö”
  • Venäläisyksikössä on jäljellä enää kaksi prosenttia sotilaista

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku