Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Etusivu
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Nuoret vaikuttajat

Vastuullinen politiikka on kestävämpää kuin tyhjät lupaukset

21.1.202527.1.2025 Lukuaika 2 Minuuttia

Mielipidekirjoitus Keskisuomalaisessa 21.1.2025

Nuorille kuva tulevaisuudesta näyttää yhä epävakaammalta. Politiikassa vasemman laidan väki maalaa haavekuvia ja lupaa auringonpaistetta veroja korottamalla sekä laajentamalla julkista sektoria ajattelematta, miten kunnat ja valtio puhumattakaan tulevista sukupolvista tulevat kestämään tulevaisuudessa.

Vakaata tulevaisuutta voi rakentaa ilman tuulesta temmatuin lupauksin. Se edellyttää, että päätöksiä tehdään aina tulevaisuutta ajatellen.

Turvallisuus on yksi yhteiskuntamme peruspilareista. Oli kyse sitten turvallisesta liikkumisesta ulkona tai maanpuolustuksesta, kenenkään ei tulisi kokea oloansa turvattomaksi tai uhatuksi. Sisäiseen turvallisuuteen on kiinnitettävä erityisesti huomiota, sillä suomalainen yhteiskunta perustuu luottamukseen ja järjestykseen eikä täällä ole tilaa väkivallan ja rikollisuuden lisääntymiselle.

Poliisin resursseja ja läsnäoloa ihmisten lähellä on tarve lisätä sekä keskittää vartiointia kaupunkien keskustoihin ja muihin väestötiheisiin alueisiin. Turvallisuudella taataan kansalaisten hyvinvointi ja perusturva sekä edistetään vakaata yhteiskuntaa.

Ihmiseen pitää luottaa. Suomessa valtio holhoaa ihmisiä tyhjästä täyteen, joka rajoittaa yksilön vapautta ja vastuuta. Ihmisten valtioriippuvuus lisää byrokratiaa sekä estää kansalaisia elämästä itsenäistä ja itse vastuullista elämää.

Ihmisille pitää antaa tasa-arvoiset mahdollisuudet kouluttautua, tienata elantonsa sekä elää elämää vapaasti ja vastuullisesti. Tuloverotusta tulee alentaa, koska ihminen itse osaa käyttää parhaiten tienaamansa varallisuuden, mikä myös kannustaa työntekoon.

Työmarkkinoita tulee uudistaa joustavammiksi. Orpon hallitus onkin jo tätä edistänyt, mutta sen lisäksi työntekijät ja työnantajat täytyy saada kohtaamaan paremmin.

Talouskasvua on saatava ja julkisia menoja on supistettava. Yritystoiminnan tulee olla mutkatonta ja kannattavaa Suomessa naapurimaihin verrattuna.

Suomeen tarvitaan pääomia ja investointeja, joita innovatiivinen yritystoiminta houkuttelee. Julkisia varoja tulisi pääasiassa käyttää yhteiskunnan perustoimintojen jatkuvuuden turvaamiseen sekä kriittisiin palveluihin, jotta hyvinvointiyhteiskunnan ylläpitäminen on jatkossakin mahdollista.

Ei ole oikeudenmukaista käyttää veronmaksajien rahoja kuntien tai muiden julkisorganisaatioiden hankehumppaan, vaan julkisia varoja tulee käyttää harkitusti ja tehokkaasti, jotta niistä saadaan maksimaalinen hyöty ja hyvinvointi irti.

Näitä asioita täytyy edistää, mikäli haluamme Suomesta maan, joka voi tarjota tulevaisuuden myös nuorelle sukupolvelle.

Ratkaisu nuorten epävarmoihin tulevaisuudenkuviin maamme kehityksestä on ainoastaan vastuullinen ja tulevaisuuteen katsova politiikka, jota kaikkien yhteiskunnasta välittävien tulisi ajaa. Ei ole helppoa olla vastuullinen, mutta jonkun pitää aina olla.

Arttu Kokko

Kirjoittaja on Keski-Suomen Kokoomusnuorten puheenjohtaja sekä kunta- ja aluevaaliehdokas Jyväskylästä.

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Suomi tarvitsee rohkeita ratkaisuja työttömyyskriisin selättämiseen
SeuraavaJatka
Ministeri Sari Multala Keski-Suomessa

Kokoomus.fi uutisia

  • Autto ja Limnell: Venäjän armeijassa palvelleille EU:n laajuinen Schengen-kielto
  • Jukka Kopra: Ceutan tapahtumat ovat koko Euroopan turvallisuuskysymys – EU:n ulkorajojen on pidettävä
  • Jukka Kopra: Garden Helsingin päätöksessä ei ole mitään salattavaa – valtio ei ole maksanut euroakaan
  • Kokoomuksen eduskuntaryhmä julkaisi tekoälyraportin: kymmenen konkreettista päätöstä ja sadan päivän ohjelma Suomelle
  • Kokoomuksen puoluehallitus on valinnut vastuuhenkilöt puolueen verkostoille toimikaudeksi 2026–2028

Verkkouutiset.fi

  • IL: Osa OP:n asiakkaista jäi ilman rahojaan
  • Mika Aaltola: Eurooppa hävisi rauhan kriisejä paikkailemalla
  • Martin Paasi: Tämä oli täydellinen tasapäistämismyrsky
  • Yli puolet ajaa ylinopeutta maanteillä
  • Valtava FP-5 Flamingo -ohjus jylisi talojen yllä 30 metrin korkeudessa

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2026 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Etusivu
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Eduskuntavaalit 2027
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Ota yhteyttä
Haku