Siirry sisältöön
Kokoomusfoorumille
Liity jäseneksi

Keski-Suomen Kokoomus

  • Tervetuloa
  • AjankohtaistaLaajenna
    • Tapahtumat
  • EdunvalvontaLaajenna
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • VaalitLaajenna
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Puoluekokous 2026
  • Puheenjohtaja
  • Ota yhteyttä
Keski-Suomen Kokoomus
Uusi Aalto 1/20

Missä olit silloin?

1.5.2020 Lukuaika 2 Minuuttia

Missä olit silloin kun kuulit ensimmäisen kerran WTC-iskuista? Asuin silloin opiskelija-asunnossa ja katsoin pienestä kuvaputkitelevisiosta uutisvirtaa tornin murtumisesta. Missä olit silloin kun kuulit, että Donald Trump valittiin USA:n presidentiksi? Minä olin bussissa matkalla Ouluun työhön liittyvään seminaariin. Muistan selanneeni puhelinta koko matkan ja ihmetelleeni tapahtunutta. Molemmat hetket ovat sellaisia, joiden aikana ymmärtää jo pienen häivähdyksen siitä, että maailma ei enää ole sama kuin aiemmin. Jotain tulee muuttumaan pysyvästi.

Entä missä olit silloin, kun ensimmäisen kerran kuulit koronasta? Harva meistä muistaa kyseistä hetkeä. Ehkä luit asiasta pienen jutun lehdestä tai asia vilahti silmiesi ohitse some-virrassa. Tietoa on tullut vähitellen ja tietoisuus viruksen vaikutuksesta on lisääntynyt ajan kuluessa. Ensimmäinen tieto viruksesta ei pysäyttänyt, niin kuin moni muu maailmaa muuttanut tapahtuma.

Maailma pysähtyi hetkeksi, mutta liike jatkuu jo eteenpäin.

Juuri rajoituksien alla kohtasin erään opiskelijan, joka ymmärsi siinä keskustelun edetessä vapun peruuntuneen. Opiskelijan kasvoilta pystyi lukemaan hämmennyksen ja suoranaisen kauhun. Oliko se yksi niistä hetkistä, jonka hän muistaa jatkossa? Hetki, jolloin ymmärsi yhden konkreettisen vaikutuksen omassa elämässään. Tässä lehdessä opiskelijat kirjoittavat muutoksista omassa arjessaan. Artikkelista huokuu huoli opiskelijoiden jaksamisesta, mutta myös toivo ja usko tulevaan. Maailma pysähtyi hetkeksi, mutta liike jatkuu jo eteenpäin. Kuitenkin eri rytmillä ja erilaisella tavalla tehdä työtä.

Osaatko kuvitella, missä olet silloin kun Suomen talous kääntyy takaisin nousuun? Jokainen poliittinen päätös tässä hetkessä määrittää talousnousun ajankohdan. Vain oikeilla ratkaisuilla ja teoilla sekä kuuluisalla suomalaisella sisulla selviämme tämän hetken kriisistä ja saamme käännettyä katseen tulevaan.

Suomen kunnat ovat poikkeuksellisen kovassa paikassa. Poikkeusajan jälkeen hyvinvointi on rakennettava uudelleen kunta kunnalta. Kotiseutusi tarvitsee nyt ja erityisesti jatkossa rohkeita ja vastuuntuntoisia uudelleenrakentajia. Lähdetkö mukaan talkoisiin? Asetu ehdolle Suomen tärkeimpiin vaaleihin ensi keväälle: www.ehdolle.fi

Kirjoittaja Keski-Suomen Kokoomuksen toiminnanjohtaja

Lue Uusi Aalto 1/2020

Artikkelien selaus

Edellinen Edellinen
Koronakriisistä lisälasku koulutukselle
SeuraavaJatka
Kohti kesää – valo voittaa varjon

Kokoomus.fi uutisia

  • Kokoomusedustajat: Näpit irti työterveydestä!
  • Suomalaisten huoleen on vastattu – ”Vahvistamme omaa puolustustamme ja syvennämme Nato-yhteistyötä”
  • Työelämän uudistuksia ja reilumpaa kilpailua – työministeri Marttinen työelämäverkoston tapaamisessa
  • Mikä on velkajarru ja miksi se tarvitaan?
  • Arto Satonen: Jos mitään ei uskalleta muuttaa, niin suunta ei käänny

Verkkouutiset.fi

  • Puolitoista vuotta vaaleihin: ensimmäiset ehdokkaat jo nimettiin
  • Täällä vuokrat nousevat eniten, ero Helsinkiin yli nelinkertainen
  • Tappiot kasaantuvat – suuri kriisi voi horjuttaa Kremliä
  • Asuinalueille kehitetään karhuja kestäviä roskiksia
  • Tässä ovat Suomen elinvoimaisimmat kunnat

Seuraa meitä

Facebook Twitter Instagram

© 2025 Keski-Suomen Kokoomus

Vieritä ylös
  • Tervetuloa
  • Ajankohtaista
    • Tapahtumat
  • Edunvalvonta
    • Aluevaltuusto
    • Maakuntavaltuusto
    • Kansanedustajat
    • EU-komissaari
  • Vaalit
    • Eduskuntavaalit 2027
  • Puoluekokous 2026
  • Puheenjohtaja
  • Ota yhteyttä
Haku